A múzeum első, beleltározott tárgya

A Tiszazugi Földrajzi Múzeum első, gyűjteménybe felvett tárgya 1956. október 13-án került az újonnan alapított intézmény leltárába. Az első tárgy, ami nem egy többezer éves őslénycsont vagy egy fontos helytörténeti dokumentum volt, hanem a Jászkunság folyóirat 1955-ös évfolyama bekötve, 34 forint vételáron került a múzeum birtokába. Kissé prózai, gondolhatnánk, ám ismerve a Társadalom- és Természettudományi Ismeretterjesztő Társulat nagy múltú kiadványát és egy pillantást vetve az akkori szerkesztőbizottság tagjaira – többek között Kaposvári Gyula, Dr. Selmeczi László, Kisfaludi Sándor – hamar árnyalódhat a véleményünk. Ha pedig belelapozunk a kötetbe és megpillantjuk az első szám első írásának címét: “A Tisza-meder jégkorszakbeli őslénymaradványai” és a bevezető sorokat: “Hej halászok, halászok, Mit fogott a hálótok…?” már érezhetjük, hogy semmi sem véletlen és a múzeum első, beleltározott tárgya mára az elmúlt 60 évben itt végzett gyűjtő- és ismeretterjesztő munka szimbolikus jelképévé vált.

dok001 (2)dok002 (3)